Épület robbantások
Az épületrobbantás általában nagy forgalmú és sűrűn beépített területeken álló építmények bontásakor alkalmazandó. Így van, hogy a tervezés kezdeti szakaszában elvetik ezt a megközelítést, mivel a robbantások szeizmikus hatása más épületekre is káros lehet. Azonban a megfelelő tervezéssel és időzítéssel a robbantástechnológia képes minimalizálni a környezetre gyakorolt szeizmikus terhelést.
A robbantáskor alkalmazott sorozatos, kis töltetekből álló eljárásnak köszönhetően a környezetre gyakorolt szeizmikus hatás minimálisra csökkenthető, amennyiben szakszerűen tervezik meg. Az ilyen módszer előnye, hogy kevésbé zavaró és kisebb a környezetre gyakorolt hatása, mint a hagyományos, napokig-hetekig tartó bontásnak.
A robbantásos épületbontás további előnyei közé tartozik a munka nagyobb biztonsága és a bontott anyagok nagyobb újrahasznosíthatósága. Ennek oka, hogy a robbantás csak viszonylag kis területen roncsolja meg az épületet, így a bontott anyagok nagy része továbbra is felhasználható marad.
Az ehhez szükséges okmányok:
- Megrendelő
- Bontási engedély
- A tulajdonos hozzájárulása a robbantással történő bontási munkákhoz, ha a megrendelő nem azonos a tulajdonossal
- Helyszínrajz (a robbantandó épület és 200 m-es körzete)
- Közmű nyilatkozat, melyben a tulajdonos nyilatkozik, hogy a területén levő közművek a saját tulajdonát képezik
Költséghatékony megoldások:
-
Amikor a bontási módot kell kiválasztani, gyakran felmerülő kérdés, hogy melyik módszer a legköltséghatékonyabb.
-
Kisebb és vékonyabb szerkezeti elemek esetén a hidraulikus bontókalapácsok általában gazdaságosabbak lehetnek, mint a robbantásos eljárás. Azonban ahogy nő a bontandó anyag mennyisége, fokozatosan eltűnik a két módszer közötti árkülönbség. A föld alatti, vékony szerkezeti elemek esetében (például süllyesztett medencék) a robbantás általában olcsóbb lehet technológiai különbségek miatt, és további előnye, hogy a bontás ideje rövidebb.
-
Vastagabb szerkezeti elemek esetén a robbantásos technológiák egyértelműen gazdaságosabbak és gyorsabbak. Nagy méretű beton- és főként vasbeton alapok, valamint monolit elemek esetében a robbantás gyakran az egyetlen lehetséges bontási mód.
Kármegelőzés:
- Nem elhanyagolható szempont, hogy a hosszabb ideig tartó bontókalapácsos eljárás által generált alacsony frekvenciájú rezgéssorozat potenciálisan károsíthatja a környező épületeket. Ez a módszer közel van az épületek természetes rezgési frekvenciájához, és hosszabb időn át folyamatosan jelentkezik. Ezzel szemben a robbantás egyszeri, bár nagyobb amplitúdójú szeizmikus rezgés hatása lehetőség szerint gyorsan elmúlik.
A bontás ütemezése:
- A robbantási munkákhoz szükséges engedélyezésre az illetékes bányakapitányságoknak 30 nap áll rendelkezésére. A robbantási tevékenység engedélyezésének folyamatában a rendőrség is részt vesz szakhatóságként, amelynek szintén 30 napja van az állásfoglalás kiadására. A bányahatóság engedélyezési határideje azonban a rendőrségi eljárás időtartamával (max. 30 nap) meghosszabbodhat. Általában az engedélyezési folyamat 5-6 héten belül lezárul, azonban ebben az időszakban már elkezdhetik vagy befejezhetik az előkészítő fúrási munkálatokat.